تبلیغات
طراحی داخلی، پارتیشن و دکوراسیون اداری - طراحی داخلی و مبلمان

طراحی داخلی و مبلمان

تاریخ:یکشنبه 24 مهر 1390-12:14 ب.ظ | نویسنده :سعید پروین

به مجموعه اعمالی که جهت بهینه‌سازی و یا ایجاد تغییر در فضای داخلی بناها از لحاظ ساختار، چیدمان عناصر، نور و رنگ انجام می‌شوند، گفته‌می‌شود. معماری داخلی به‌منظور ارائهٔ راه‌حل‌هایی برای سهولت در استفادهٔ ساکنان و پدید آوردن فضایی مناسب، بسته به نوع کاربری بنا انجام می‌شود. طراحی داخلی یا در حقیقت معماری داخلی یک حرفه چند تزئینی است که محیط داخلی ساخته شده در یک سازه در هر خلاقیت و راه حل تکنیکی، کاربردش را به دست آورد. این راه حل‌ها کاربردی هستند، بالا بردن کیفیت زندگی و فرهنگ ساکنین، به شکل زیبا طلبی جذاب هستند. طرح‌ها به منظور پاسخ به نیازمندی‌های منظم و هماهنگ با آن خلق شده اند، و اصول قابلیت محیطی را تشویق می کنند روند معماری داخلی یک روش‌شناسی قاعده دار و هماهنگ را دنبال می کند. شامل تحقیق، تحلیل و انضمام دانستنی در روند خلاقیت که به وسیله آن احتیاجات و منابع مشتری را به ارضا می رساند و به تولید یک فضای داخلی که هدف پروژه را ایجاد می‌کند می رسد. یک معمار داخلی کارش را فراتر از خیلی از انضباط ها، از جمله روانشناسی محیطی، معماری، طراحی تولیدی و دکوراسیون تجاری (از نظر زیباشناسی و فضایی) ترسیم می کند. آنها فضا هایی تقریبا از هر نوع ساختمان شامل هتل‌ها - فضاهای اداری – مدارس – بیمارستانها – فضاهای مسکونی – خصوصی – فروشگاهها – رستوران‌ها – تئاترها و ترمینالهای فرودگاه را طرح می دهند. امروزه معماران داخلی باید با جزییات معماری مانند طرح‌های کف، تعمیرات خانه و دستورالعمل‌های ساختمان هماهنگ باشند.

نمای جذاب با مبلمان
مناسب

اگر مبلمان‌ مجلات معروف دكوراسیون به علت گرانی دور از دسترس به نظرتان می‌رسد احتمالا دچار اشتباه هستید. کافی است سری به سمساری‌های نزدیک منزل‌تان بزنید و مبل‌های دست دوم و ظاهرا بی‌ریخت آنجا را با کمی رویاپردازی تبدیل به مبل‌های زیبا و جذاب کنید.
دنبال مبلی با چهارچوب مناسب باشید، اگر مبلی طرح یا کیفیت ساخت خوبی داشته باشد می‌توانید روی آن به خوبی کار کنید.
چوب‌های نئوپان ارزش کار کردن ندارند. دنبال مبلی از جنس چوب حقیقی بگردید.
اگر نمای مبل خریداری شده کهنه است، قبل از رنگ آمیزی با کاغذ سمباده آن را قدری صیقل دهید. می‌توانید با رنگ آمیزی، نمای بسیار ممتازی به این مبل ببخشید؛ حتی می‌توانید نمای قدیمی یا نماهای دلخواه خود را به صورت راه راه، لکه یا هر طرح مورد نظرتان روی آن انجام دهید.
اگر میزی پیدا کنید که پایه‌های سالم و رویه ناسالمی دارد می‌توانید با پوشش آیینه، سطح میز را بپوشانید. همچنین می‌توانید تمام سطح میز را با کارت تبریک، عکس خانواده، عکس گل یا هر عکس دیگری بپوشانید و روی آن شیشه بگذارید تا میز منحصر به فرد و مطلوبی ایجاد کنید.
شما همچنین می‌توانید با سرامیک سطح ناصاف یک میز را بپوشانید. با استفاده از قطعات سرامیک مورد نظر، طرحی بر روی میز درست کنید و برای حفظ قطعات کنار هم، پشت آنها را چسب بزنید. چسب اضافی را با پارچه پاک کنید.
روکش فرسوده کاناپه دست دوم خریداری شده را با پارچه پنبه‌ای بپوشانید یا پارچه چهل تکه بدوزید و روی آن بیاندازید؛ لبه‌های آن را نیز با پونز یا ماشین دوخت چوب به کاناپه وصل کنید.
اگر دستگیره پارچه‌ای کاناپه یا صندلی به خود چربی گرفته است، پارچه‌های مناسب با طراحی اتاق پیدا کنید و دستگیره‌ها را با آن بپوشانید.
با استفاده از پارچه‌های تزئینی، می‌توانید نقایص مبل را بپوشانید. یراق، قیطان و سایر تزئینات را می‌توانید در مغازه‌های خرازی پیدا کنید. با استفاده از ماشین دوخت یا چسب نیز می‌توانید این تزئینات را نصب کنید.
روکش محل نشیمن اکثر صندلی‌های میز غذاخوری قابل تعویض است. پارچه جدید را روی آن قرار دهید؛ پارچه باید حدود 5 سانتیمتر از اطراف بلندتر باشد تا بتوان آن را به پایه‌های صندلی متصل کرد. با استفاده از ماشین دوخت، پارچه را به زیر صندلی نصب کنید.
هرگز زیبایی روکش جدید را فراموش نکنید. شما می‌توانید بسیاری از نقایص کاناپه خوش ساخت خود را زیر روکش مناسب مخفی کنید. با افزودن دو کوسن، نمای جدیدی به کاناپه ببخشید.
به این صورت، شما با صرف مبلغی اندک، روح تازه‌ای به اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و اتاق خواب خود داده‌اید.

فرم در مبلمان

مبلمان اداریاغلب در هنگام خرید مهمترین پارامتر در بین مردم فرم و زیبایی مبلمان است (البته بعد از قیمت!)
و تنها به زیبایی و ست بودن با خانه توجه می کنند در حالی که مهمتر از آن توجه به فاکتورهای انسانی یا همان ارگونومیکی(Ergonomic) یعنی رعایت مسائل ایمنی فیزیکی و روانی مربوط به روابط انسان و اشیاء (مانند زاویه پشتی مبل با کف آن ، جنس رویه و رنگ و ....) می باشد که عدم رعایت این نکات می تواند آسیبهای جسمی و روانی را برای استفاده گر در پی داشته باشد که ما در این مجال از بیان آن صرفنظر می کنیم و آن را به شماره های بعدی موکول می نمائیم.
فرم ظاهری مبلمان در نحوه رفتار استفاده گر بسیار مؤثر است.
برای مثال اگر مبلمان قصری را در نظر بگیریم که از جزئیات و کنده کاریهای بسیار ظریف در آن استفاده شده باشد کسی که می خواهد از آن استفاده کند نا خود آگاه احساس خوشایندی، روی آن نخواهد داشت و زیاد تر شدن این ظرافت ها و جزئیات تا حدی این امر را شدید خواهد کرد که گویی این مبلها برای استفاده نیست بلکه برای تماشاست.
در مقابل ،
مبلمان ساده
یک اداره ، راحتتر ما را به بهره بردن از آن دعوت می کند.
البته در دوره ای از تاریخ ، دکوراسیون و معماری بسیار متأثر از این جزئیات (details) و ظرافتها بوده کما اینکه اکنون هم در سبکهای پست مدرن از آن استفاده می گردد ولی امروزه سبکهای مدرن در میان عامه مردم پرطرفدارتر جلوه نموده و قاعدتا سادگی ظاهر که از ویژگیهای این سبک می باشد ، خود در اصلاح رابطه میان استفاده گر و اشیاء بسیار مؤثر است .
البته در بعضی مواقع افراط در این امر ، اثر معکوس خواهد گذاشت .یعنی شدت تأکید بر سادگی فرم ،گاهی از راحتی استفاده از آن خواهد کاست .
داغ کن - کلوب دات کام
Admin Logo
themebox Logo