تبلیغات
طراحی داخلی، پارتیشن و دکوراسیون اداری - نما سازی داخلی و مبلمان

نما سازی داخلی و مبلمان

تاریخ:یکشنبه 24 مهر 1390-11:59 ق.ظ | نویسنده :سعید پروین

نمایی تازه با کمترین هزینه

این روزها به ویژه در آپارتمان‌های کوچک، اتاق نشیمن به نقطه ی کانونی اهل خانه و فضای اصلی آن‌ها تبدیل شده است. بنابر‌این، گاهی با اندک تغییراتی در این بخش، می‌توان به کل فضای مسکونی چهره‌ای جدید بخشید و تنوعی در زندگی آفرید. پس عجله نکنید؛ نیازی نیست که برای تغییر محیط خانه‌تان کل وسایل و مبلمان‌‌تان را عوض کنید.

1- میز جلوی مبل:

با عوض کردن میز جلوی مبل، ممکن است به نظر برسد که کل مبلمانتان را تغییر داده‌اید؛ به ویژه اگر تنها رویه ی مبلمان را نیز عوض کنید. میزی از شیشه و استیل چهر‌ه‌ای امروزی به مبلمان
قدیمی شما می‌بخشد.

2- کاغذ دیواری:

این روزها بار دیگر کاغذ دیواری در خانه‌های ایرانی رواج یافته است و تنوع بسیاری را می‌توان در بازار این محصول پیدا کرد؛ از طرح‌های منقش به گل‌های زیبا تا الگوهایی شبیه به نمای سنگ، چوب و مانند این‌ها. بنابر‌این، با استفاده از کاغذ دیواری که نصب آن نیز آسان است، می‌توانید به یکباره فضای درونی خانه‌تان را تغییر دهید و حتی آن را به سبکی دیگر در آورید.

3- پرده:

آیا توجه کرده‌اید که پرده عنصری است که نبود آن بیش از حضورش به چشم می‌آید؟ در واقع، پرده‌ای که درست انتخاب شود، شکوهی ناپیدا به فضای درونی می‌بخشند و ای بسا بیننده در نیابد که زیبایی محیطی که در آن حضور دارد به دلیل تأثیر پرده‌هایی است که با ذوق و سلیقه تهیه شده‌اند؛ اما همین که این پرده‌ها مثلاً برای شست‌وشو از جای خود برداشته می‌شوند، زیبایی اتاق به ناگهان به نیم یا حتی بیش‌تر تقلیل می‌یابد. بنابراین، در تهیه ی پرده برای اتاق نشیمن‌تان توجه نمایید.

4- کوسن:

مبلمان اتاق نشیمن‌تان را با کوسن یا بالشتک‌هایی الوان بیارایید. تضاد یا طباق در رویه بالشتک‌ها و رویه مبلمان، جلوه‌های زیبایی از ذوق و هنر خلق می‌کند و گاه چهره ی مبل یا کاناپه‌تان را به وسیله‌ای فاخر و باشکوه دگرگون می‌کند. بی‌تردید، هزینه ی واقعاً ناچیز این کار در مقابل تغییری که به دست می‌آورید بسیار گران‌قدر است.

5- آباژور:

آباژور و دیگر منابع نوری اگر هوشمندانه به فضای درونی افزوده شوند، تأثیر شگرفی بر چشم‌نوازی محیط به جای می‌گذارند. این آباژورهای ساده و زیبا با پایه‌های آیینه‌ای خود، شکوه را برای اتاق نشیمن‌تان به ارمغان می‌آورند و به ویژه با توجه به ساختارشان، حسی از سبک مدرن را به مجموعه طراحی درونی می‌افزایند. توجه کنید که اگر آباژورهای شما جنبه ی کاربردی نداشته باشند و تنها به دلیل زیبائی در اتاق جای گرفته باشند، بخشی از تأثیر‌گذاری خود را بر زیبایی محیط از دست می‌‌دهند.

6- مبلمان:

تهیه مبلمان و کاناپه ی مرغوب معمولاً هزینه ی زیادی را می‌طلبد؛ اما خبر خوش آن‌که زیبایی و تأثیرگذاری مبلمان بر فضای داخلی وابسته به گران‌قیمت بودن آن نیست، بلکه بر همگونی آن با سبک طراحی محیط و سازگاری‌اش با فضای پیرامونی مبتنی است. ای بسا انتخاب یک دست مبلمان راحت و ساده، بیش از یک دست مبلمان استیل گران‌قیمت آسایش و زیبایی به ارمغان بیاورد.

مبلمان اداریچیدمان مبلمان

در حالت کلی ، برای هر وسیله، بنا به تعریفش ، کاربردی را در نظر می گیرند. یعنی هدف از بکار بردن مبلمان باتوجه به نوع کاربری آن که همان " نشستن و استراحت نمودن و ایجاد ارتباط با اطرافیان " است ، در مکانهای مختلف تعاریف متعددی را در بر دارد . مثلا مبلمان در منزل تعریفی و در ادارات تعریف دیگری دارد .

مبلمان در اتاق انتظار یک مطب با سالن انتظار فرودگاه به گونه ای دیگر استفاده می شود . البته ممکن است گفته شود : با این وجود ،اصلی ترین هدف استفاده از مبلمان، نمی تواند ارتباط استفاده کنندگان بایکدیگر باشد، بلکه تنها " نشستن و استراحت نمودن " می باشد، که با دقت در این مقوله می توان دریافت که تعارضات فرهنگی که اشیاء بر انسان تحمیل می کند ، اگر پذیرفته شود ، ابتدای روند استحاله می باشد.

انسانها ،موجوداتی اجتماعی هستند که محتاج به ارتباط و تعامل با همنوعان است، در حالیکه در چیدن مبلمان اکثر اماکن عمومی ، پارامتری که مورد غفلت واقع می شود ، (( ارتباط)) است.

در چیدمان توجه به این نکته ضروری است که ارتباط استفاده گران با یکدیگر بیشترین هدف از استفاده از این وسیله می‌باشد. یعنی همانطور که در دکوراسیون سنتی ، قرار گیری پشتی ها به گونه ای بود که فرم کانونی آن مورد توجه قرار می‌گرفته ، باید در استفاده از مبلمان هم این مسئله مورد توجه قرار گیرد. یعنی ، هرچه رو در رویی افراد بیشتر باشد، به هدف نزدیکتر شده ایم. تصور کنید ، مبلمان منزل خود را بصورت سالن انتظار بالا بچینید!

کنج ها ، بهترین فضا را برای تحقق این هدف به ما می دهند. فقط باید در ترتیب چیدن به گونه ای اعمال شود که مبلهای تک نفره در بین مبلهای بیشتر از یک نفر قرار بگیرد و در اینصورت می توان تعادل را در ارتباطات برقرار کرد.
مبلمان و آرامش و انتخاب کوسن مناسب

مبلمان، کوسن و وسایل نشیمن، قالب های اولیه اتاق هستند و باید رنگ ها و سایه های طبیعی داشته باشند، و پارچه های رنگارنگ و دارای نقش و نگار، در مراحل بعدی به آن ها (به صورت کوسن و غیره) اضافه شود. قبل از انتخاب مبلمان و خرید آن، حتما مکان خود را اندازه گیری کرده، سپس اقدام به خرید مبلمان کنید.

برای انتخاب مبلمان درست، باید به اصول طراحی داخلی، وفادار بود.


رنگ مبلمان

برای انتخاب مبلمان با رنگ دلخواه خود، حتما رنگی را انتخاب کنید که مطابق با رنگ دیوار و کف اتاق باشد وگرنه در یک مغازه مبلمان فروشی، در میان صدها رنگ و مدل پارچه، گیج و سردرگم خواهید شد. مثلا در یک مغازه مبل فروشی، با کاناپه هایی روبه رو می شوید که گل های طلایی با روکش قرمز دارد.

فریفته زیبایی آن می شوید، آن را می خرید و به خانه می برید. اما می بینید با اتاق و رنگ آن، هماهنگ نیست.

پس بهتر است به جای اینکه آن مبل را تهیه کنید و با آن، یک یا چند کوسن بدوزید و روی مبلمان خود قرار دهید، به طور مثال روی مبل سبز روشن خود، کوسن های قرمز گلدار طلایی قرار دهید تا توجه و دید افراد به سمت کوسن های قرمز جلب شود.

حالا اگر بعد از دو سال یا بیشتر، تصمیم بگیرید کاناپه را به جای دیگر انتقال دهید، می توانید فقط کوسن ها را عوض کنید و با پارچه تزئینی دیگر متناسب با فضا، برای آن، کوسن بدوزید.

 گاهی نیز می توانید یک طرح مبل را انتخاب کنید، ولی از سه رنگ مبل که رویه آنها متفاوت است، استفاده کنید. این سه تا رنگ، بهتر است با هم هماهنگی داشته و از یک طیف رنگی باشند; مثلا کرم و قرمز، زرد و نارنجی و سبز، بنفش کم رنگ، صورتی کم رنگ، سفید.

همیشه ما عادت کرده ایم که مبلمان را از یک رنگ انتخاب کنیم ولی در دنیای امروز یکی از روش های چیدمان و انتخاب مبلمان، انتخاب دو یا چند رنگ مبل در کنار هم است و گاهی حتی مبلی به رنگ قرمز، مبل کناری سفید و با گل های قرمز و مبل بعدی، راه راه قرمز و سفید است و هماهنگی رنگ در آن ها رعایت شده است.

انتخاب رنگ مکمل دیوار برای مبلمان

اگر دیوارهای اتاق شما آبی است و می خواهید از سردی فضا بکاهید; در عین حال شادی و گرما را به خانه خود به ارمغان بیاورید، حتما از مبلمان نارنجی یا مبلی سرمه ای با کوسن های نارنجی، قرمز و زرد استفاده کنید. رنگ های مکمل، چشم را به حرکت وامی دارند که این در اثر انرژی ساکن حاصل از تضاد میان آن هاست.

سعی کنید از دسته رنگ های کرم و قهوه ای، کمی فاصله بگیرید. دنیایی است که خستگی ها را از بین می برد. ترس از انتخاب رنگ را کنار بگذارید و رنگی را انتخاب کنید که آن را دوست دارید و با آن آرام می شوید و در نظر داشته باشید، با انتخاب آن رنگ شادی، عشق و شور را به مهمانان خود القا می کنید.

اندازه مبلمان


یک مبل باید ارتفاع یک نیمکت را داشته باشد. به عنوان یک قانون کلی، هر قدر ارتفاع مبل کوتاه باشد، ساده و معمولی به نظر می رسد، و هر قدر ارتفاع آن بیشتر باشد، رسمی تر است.

اندازه مبلمان انتخابی، باید حتما متناسب با اندازه طول و عرض اتاق یا سالن پذیرایی شما باشد. از مبلمانی استفاده کنید که اتاق شما را کوچک نشان ندهد; به عکس، فضا را بزرگ تر جلوه دهد.

جنس مبل

روکش مبل
باید از نوع بادوام، ساده و یا طرح هایی از رنگ پارچه باشد. برای داخل تشک های مبلمان نیز بهتر است به جای پر، از «پلی فوم» استفاده شود، که به راحتی به حالت اولیه خود باز می گردد و دوام بیشتری دارد. اگر به مبلمان چرمی علاقه دارید، بهتر است چرم آن طبیعی باشد; زیرا چرم های مصنوعی به بدن می چسبند. از طرفی، در فصل گرما نیز بسیار گرم و در فصل سرما، سردتر از محیط می شوند.داغ کن - کلوب دات کام
Admin Logo
themebox Logo